Wywiad psychologiczny

Home / Wywiad psychologiczny
Proszę wpisać imię i nazwisko oraz numer PESEL Pacjenta.
L (62–58), M (58–54), S (54–50), XS (50–46).
Gry, internet, telewizja, telefon.
Należy opisać dziecko przy pomocy 5 słów.
Pełna, niepełna.
Wzork, słuch, dotyk, zapach, smak.
Podstawowy problem zgłaszany przez pacjenta lub jego opiekunów.
W którym tygodniu ciąży nastąpił poród? Za poród o czasie uważa się ten, który wystąpi po 37 tygodniu i przed 42 tygodniem.
Przeciętna waga urodzeniowa to ok. 3,5 kg.
Urazy okołoporodowe: krwiak, niedotlenienie (zamartwica), złamania, porażenie nerwów, krwawienia do narządów wewnętrznych.
Wady wrodzone lub rozwojowe -odstępstwa od normy budowy anatomicznej. Wady duże lub małe (dysmorficzne).
Motoryka to ogólna sprawność fizyczna człowieka i jego zdolność do wykonywania wszelkich działalności związanych z ruchem. Rozwój motoryki jest bardzo istotny dla prawidłowej sprawności fizycznej, a także ogólnego funkcjonowania dziecka. Jeśli przebiega bez zakłóceń jest doskonałą podstawą do nauki pisania i czytania, koncentracji, orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo- ruchowej. Motoryka mała to sprawność dłoni i palców, zaś motoryka duża to sprawność fizyczna całego ciała. MOTORYKA MAŁA: rysowanie, lepienie z plasteliny, chwytanie przedmiotów, zawiązywanie butów, zapinanie guzików, pisanie- rozwój manualny, rozwój chwytu. MOTORYKA DUŻA: bieganie, skakanie, pokonywanie przeszkód, gra w klasy, gra w piłkę, zabawy równoważne, w których ważna jest koordynacja wzrokowo-ruchowa, związane z rzutem, celowaniem. | 1. Do 6 miesiąca życia dziecko powinno: unosić główkę do góry, chwytać przedmioty, przewracać się z pleców na bok, siedzieć podparte ręką, siadać trzymając palec osoby dorosłej, przekładać przedmioty z ręki do ręki, sięgać po nie | 2. Od 6 do 12 miesiąca życia powinno: siedzieć bez podparcia, wyjmować przedmioty z otworów, obracać piłką w siadzie, szybko czworakować, wdrapywać się po schodach na górę, samodzielnie stać, podnosić przedmioty kciukiem i jednym z palców, wkładać i wrzucać przedmioty do pojemnika, uderzać przedmiotami o siebie | 3. Od 1 r. ż. do 2 lat: dziecko samodzielnie chodzi, na początku zauważalna jest niepewność, niezgrabność ruchów, wzmożone napięcie mięśniowe rąk i głowy, przykuca aby podnieść zabawkę, biega, podskakuje rozstawiając szeroko rączki, popycha i ciągnie przedmioty, wdrapuje się na meble, wchodzi po schodach dostawiając nogi, przytrzymując się poręczy lub ręki dorosłego, staje na jednej nodze przy niewielkiej pomocy, chodzi tyłem, bokiem, staje na palcach, wbiega na wzniesienia i zbiega z nich, posługuje się sztućcami, manipuluje przedmiotami, toczy piłkę, próbuje nią rzucić | 4. Od 2 r. ż. do 3 r.ż dziecko powinno: wchodzić po schodach, stawiać nogi naprzemiennie, omijać przeszkody, przenosić przedmioty, podejmować próby wykonywania czynności samoobsługowych, jednak potrzebuje pomocy, gdyż jego ruchy są mało precyzyjne i jest niezręczne manualnie | 5. Od 3 do 4 r. ż. : kształtuje się koordynacja wzrokowo-ruchowa, poprawia się równowaga, dziecko sprawnie biega i skacze, wydłużają się kroki, sprawnie korzysta z narzędzi, doskonalą się precyzyjne ruchy dłoni | 6. Od 4 do 5 r. ż: dziecko swobodnie biega, sprawnie wykonuje czynności samoobsługowe, łączy kilka czynności ruchowych, sprawnie porusza się po płaszczyźnie i po schodach, swobodnie podskakuje, łapie, rzuca, kopie, utrzymuje równowagę ciała.
Raczkowanie może rzutować na umiejętność czytania, pisania, liczenia na późniejszym etapie rozwoju. Ok 10% dzieci od razu zaczyna chodzić. Rozpoczyna się około 9,10 m.ż. i trwa ok. 3 miesiące.
Pod koniec 1. roku życia dziecko powtarza pierwsze słowa ze zrozumieniem (wskazywanie odpowiednich osób, czynności, przedmiotów), np. mama, tata, baba, da, pa. | 2. rok życia (12.—24. mż.) to tzw. okres wyrazu. | 3. rok życia to tzw. okres zdania. Słownik: 800—1500 wyrazów.
rotacyzm (reranie) – nieprawidłowa wymowa głoski r. | sygmatyzm (seplenienie) – nieprawidłowa wymowa głosek trzech szeregów: syczącego (s, z, c, dz), ciszącego (ś, ź, ć, dź), szumiącego (sz, ż, cz, dż). | lambdacyzm – nieprawidłowa wymowa głoski l. | nieprawidłowa wymowa innych głosek. | mowa bezdźwięczna – nieprawidłowa realizacja cechy dźwięczności np.: „bułka" - „pułka”, woda - „fota”
Co jest w zasięgu trzylatka: rozpoznawanie karteczki z własnym imieniem; samodzielne jedzenie; dzielenie na sylaby prostych wyrazów; wskazywanie obrazków na podstawie usłyszanej sylaby (np. la… -> lala, do… -> domek); układanie dwu-trzyelementowych szeregów np. z klocków; rysowanie bazgrot i prostych obrazków, próba ich nazywania; prezentowanie opowieści ruchowych; nauka prostych wierszyków; rozróżnianie liter od innych symboli (ale jeszcze nie liter od cyfr); śpiewanie piosenek o prostej melodii i niespiesznym tempie; rysowanie prostych linii, kół; rozpoznawanie dźwięków urządzeń domowych, zwierząt; lepienie kulki, robienie węża z ciastoliny zgodnie z instrukcją nauczyciela.
Cechy spektrum: autystyczna izolacja, przymus stałości otoczenia, niezdolność do interakcji społecznych, stereotypowe, powtarzające się czynności.
EEG, qEEG, MRI, TK, USG
Uszkodzenie skóry głowy, złamanie kości czaszki, wstrząśnienie mózgu, stłuczenie mózgu.
Choroby leczone przewlekle w trybie ambulatoryjnym.
Warzywa i owoce, źródła pełnowartościowego białka (mięso oraz ryby, produkty mleczne), niezbędne tłuszcze - najlepiej nienasycone (nie powinno to być więcej, niż jedna łyżka stołowa oleju albo oliwy z oliwek, a do tego dwie łyżeczki masła), produkty pełnoziarniste (chleb, ryż, makaron), odpowiednia ilość płynów (2l. wody).
Lęk dotyczy miejsc, sytuacji lub osób.
Obecnie najważniejsze problemy występujące w rodzinie.