W grudniu 1998 otrzymała Licencję Polskiego Towarzystwa Neurologii Klinicznej (PTNK).

Pracownia EEG świadczy szeroki zakres usług, w tym: EEG dzieci i dorosłych, VideoEEG, surowe qEEG, badanie qEEG z referencją do HBI lub Neuroguide, mapowanie Loreta i 3D sLoreta, terapię Neurofeedback 19 kanałową Z-SCORE oraz konsultacje psychologiczne i pomoc lekarzy specjalistów.
Podstawową techniką pomiaru jest EEG (elektroencefalografia) – to badanie rejestrujące czynność bioelektryczną kory mózgowej, jest nieinwazyjne, powtarzalne i bezpieczne. Czynność rejestrowana w zapisie EEG wynika z przemieszczania się ładunków elektrycznych w błonach neuronalnych. Potencjały elektryczne przedstawiają sumaryczną czynność elektryczną dużej liczby neuronów. Badanie EEG wykonuje się w czuwaniu i/lub we śnie, z próbami aktywacyjnymi jak hiperwentylacja i fotostymulacja lub bez nich, w zależności od problemu klinicznego oraz możliwości współpracy z pacjentem, ale przede wszystkim zgodnie z zaleceniem lekarza. U noworodków, niemowląt i małych dzieci podstawowym badaniem jest badanie we śnie. Do badania we śnie pacjent musi być odpowiednio przygotowany.
W grudniu 1998 otrzymała Licencję Polskiego Towarzystwa Neurologii Klinicznej (PTNK).
Jest lekarzem od 1972 roku, neurologiem dziecięcym od roku 1984.
Absolwent UKSW i IPZ w Warszawie. Psycholog od roku 2006, psychoterapeuta od 2015.
Na głowę pacjenta nakładany jest czepek automatyczny (z wmontowanymi elektrodami), lub siatka pod którą zakłada się elektrody. Skóra głowy musi być dobrze oczyszczona aby zapis był czytelny i bez zakłóceń. Dlatego też przed badaniem miejsca w których elektrody będą dotykały powierzchni głowy zostaną dokładnie przemyte. Kontakt elektrody ze skórą umożliwia specjalny żel, pasta lub klej. Substancje te posiadają neutralne PH, a zatem są całkowicie nieszkodliwe dla skóry, a przy tym nie powodują zabrudzeń ubrań czy włosów (bierność chemiczna). Żele do EEG charakteryzują się odpowiednią lepkością, która zapewnia optymalną przyczepność nawet do małych i gładkich powierzchni. Przygotowanie do badania jest bezbolesne. Badanie najczęściej wykonywane jest w pozycji leżącej (rzadziej w siedzącej), z zamkniętymi oczami.
W trakcie badania wykonywane są próby czynnościowe takie jak: otwarcie oczu (RZ – reakcja zatrzymania), intensywne, kilkuminutowe oddychanie (HW – hiperwentylacja), błyski lampy stroboskopowej (FS – fotostymulacja). W czasie badania pacjent powinien starać się leżeć bez ruchu, ograniczyć przełykanie śliny i nie mrugać. Po badaniu czepek zostanie zdjęty a skóra głowy oczyszczona. Rutynowe badanie EEG w czuwaniu trwa zwykle ok. 20 minut, badanie we śnie – 30 minut od zaśnięcia, a badanie u noworodka i niemowlęcia – 60–90 minut.
Nie ma zagrożeń związanych z EEG. Badanie jest bezbolesne i bezpieczne.
EEG jest używane do wykrywania problemów związanych z elektryczną aktywnością mózgu. Pomiary EEG służą do potwierdzania lub wykluczania różnych nieprawidłowości, w tym:
Należy postępować wg poniższej zasady:
Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: 503-502-784
Ważne:
1. Sen skracamy kładąc dziecko spać później niż zwykle i wcześniej je wybudzając. Okres pozbawienia snu nie może się jednak przedłużać, ponieważ po długo trwającej deprywacji snu pojawi się niemal natychmiast głęboki sen (NREM w fazie 3 lub 4) z prawie całkowitym pominięciem okresu z wrzecionami snu, najbardziej istotnego diagnostycznie.
2. Małe dzieci prosimy zapisywać na badanie EEG w godzinach ich naturalnego snu dziennego, najlepiej po posiłku. Można założyć z dużym prawdopodobieństwem, że dziecko wówczas wejdzie spontanicznie w sen.
3. Noworodki i niemowlęta, najlepiej jest nakarmić w Pracowni EEG, przed badaniem, tuż po założeniu elektrod.
4. Do czasu rozpoczęcia badania należy utrzymać stan czuwania. Osoba badana nie może zasnąć nawet na moment np. w samochodzie, w drodze do Pracowni EEG.
5. Pacjent zawsze zgłasza się na badanie z osobą towarzyszącą – dotyczy to również osób pełnoletnich umówionych na badanie po deprywacji snu.
6. Prosimy nie przyjmować preparatów ułatwiających zasypianie w celu wywołania efektu snu do badania.
7. Dla większego komfortu, prosimy przynieść wygodną bawełnianą odzież.
8. Dziecko może mieć przy sobie „zasypianki” (smoczek, pieluszka, kocyk, maskotka, szumisie itp.).
9. Osoby dorosłe i starsze dzieci, które przed badaniem nie śpią całą noc, prosimy zapisywać na możliwie najwcześniejszą godzinę (proporcjonalnie, im dłużej od godziny 6:00 rano, tym trudniej będzie zasnąć. Reguła ta wynika z dobowego rytmu naszej naturalnej aktywności).
10. W wyborze właściwej godziny badania prosimy pamiętać o kilku zasadach: a) wzrost i spadek aktywności u każdego, występuje rytmicznie, co 1,5 godziny, w ciągu całej doby, b) osoby pozbawione snu przez całą noc, będą miały najbardziej obniżoną aktywność około 6:00 rano, drugi duży spadek aktywności (niezależnie od rytmów 1,5 godzinnych) nastąpi dwukrotnie między godziną 15:00 a 18:00.
W naszej pracowni w Płońsku badania EEG wykonywane są zawsze w poniedziałki i piątki, w Legionowie w środy i piątki. W razie potrzeby wizyta może być ustalona również na inny dzień. Pacjenci są przyjmowani na bieżąco – okres oczekiwania na badanie wynosi maksymalnie do dwóch tygodni.
Okres oczekiwania trwa od 1 do 3 dni.
Istnieje możliwość pisemnego upoważnienia do odebrania wyników badania. Należy pobrać i uzupełnić formularz upoważnienia. Wyniki ambulatoryjnych badań są wydawane w Pracowni EEG osobiście pacjentowi lub osobie upoważnionej na podstawie stosownego upoważnienia, które można uzyskać w/w pracowni lub pobrać poniżej:
Pracownia Płońsk
Pracownia Legionowo
Często zastanawiamy się, jak przygotować dziecko do czekających je badań lub zabiegów. Każdy z nas najbardziej boi się tego, czego nie zna lub czegoś, z czym miał złe doświadczenie. Zwykle dzieci pytają, czy będzie bolało. Mogą również zapytać, po co właściwie jest to badanie. W przypadku małych dzieci – do 2 lat – nie ma w zasadzie potrzeby wcześniejszego informowania o czekającym je badaniu. Oddziaływanie psychiczne będzie tu koncentrować się na udzielaniu bieżącego wsparcia, przytulaniu i uspokajaniu w trakcie wykonywania zabiegu. Już sama obecność, a zwłaszcza bliskość rodzica działa na dziecko uspokajająco.
Jeśli badaniu poddaje się starsze dziecko – powyżej 2 lat – zakres informacji powinien być nieco szerszy. Dobrze jest powiedzieć mu, że na podstawie badania głowy będzie można zobaczyć, czy jest zdrowe. Warto również podkreślić, że taki zabieg przeprowadzony zostaje, żeby się przekonać, czy może się bawić, biegać, grać w piłkę itp. Pomaga również powołanie się na własne doświadczenia: „Mama/tata również przechodzą takie badania (lub inne), tak robią wszyscy, aby zbadać stan zdrowia”. Można też zaplanować swoje badania kontrolne (jeśli jest wskazanie) na ten sam dzień. Młody człowiek zobaczy wówczas, jak znoszą zabieg dorośli i sam będzie spokojniejszy.
Aby ograniczyć lęk dziecka, dobrze jest powiedzieć, że będzie to badanie bezbolesne. Jeśli dodamy: „Mama/tata przez cały czas będzie z tobą”, obawy dziecka na pewno się zmniejszą. Podkreślić trzeba, że bardzo ważne jest, aby maluch nie ruszał się w trakcie wykonywania pomiaru.
Kolejna ważna kwestia to przygotowanie naszego dziecka do współdziałania z personelem pracowni. Możemy powiedzieć: „Pamiętaj, żeby słuchać dokładnie pań, które będą wykonywały badanie, a wtedy badanie będzie zrobione szybko”.
Aby zmniejszyć lęk dziecka przed badaniem, każdy rodzic może odwiedzić pracownię i pokazać maluchowi gabinet bez wykonania badania. Warto też opowiedzieć dziecku, jak wygląda osoba przeprowadzająca badanie i czym się zajmuje.
EEG ważne jest do czasu następnego badania bądź wystąpienia objawów klinicznych. Badanie wykonuje się w określonym celu diagnostycznym lub kontrolnym. EEG w sportach walki powtarza się zwykle co 2 lata.